Про це 14 листопада 2018 року на тренінгах зі студентами-журналістами Сумського державного університету говорили Тетяна Ковальова та Володимир Садівничий.

«Права людини в Україні та професійна етика» – над такою темою працювали студенти-журналісти разом із тренером Тетяною Ковальовою. Розглядали різні підходи до розуміння прав людини, акцентували увагу на проблемі існування у суспільстві стереотипного мислення, мови ненависті та ворожнечі.

Учасники розібрались у поняттях «мова ворожнечі», «мова ненависті», «інтолерантна мова», «мовленнєва агресія», «дискримінація». У ході обговорення навчилися відбирати вдалі інформаційні приводи, правильно структурувати та добирати контент матеріалів на соціально-чутливі теми. Інтерактивні вправи, які учасники виконували, спрямовувалися на руйнування стереотипів та уникнення мови ненависті та ворожнечі, зокрема в матеріалах на соціально-чутливі теми. Під час групової роботи студенти змінили своє сприйняття та ставлення до представників соціально-чутливих груп, а також навчилися представляти їх як експертів чи співучасників створення журналістських матеріалів.

Результат активної роботи учасників – журналістський матеріал про чи за участю представників соціально-чутливих груп із дотриманням журналістських стандартів, етичних принципів, використовуючи мову толерантну та уникаючи стереотипів і дискримінації.

«Джерела й методи збору спеціалізованої медичної інформації: етичні норми» – тема Володимира Садівничого. Майбутні медійники спільно з тренером акцентували увагу на тому, що медичні журналісти, чи правильніше сказати журналісти, які спеціалізуються на медичних темах, переважно працюють із людьми, що у світовій журналістській практиці прийнято називати «живим джерелом». Перш за все це пацієнти та медичні працівники, а також чиновники від медицини.

Підсумком тренінгу стали «Принципи моралі медичних журналістів», що їх розробили учасники, розділившись на чотири групи. Попри різний життєвий і журналістський досвід, попри неоднаковість поглядів і підходів до життєвих проблем, майбутнім медійникам загалом удалось розставити акценти. До найголовніших моральних принципів медичних журналістів вони віднесли, зокрема, «не нашкодь», «вислухай іншу сторону», «не джинсуй», «конфіденційність», «точність подачі фактів», «толерантність і повага», «інформована згода», «роби Благо» та інші.