22 червня за підсумками проекту «Сім раз перевір – один раз повір!» у Сумському прес-клубі відбувся семінар «Готуй інформаційний продукт якісно!». Спільно з журналістами та експертами у його роботі взяли активну участь представники громадської організації  «МедіаКомпас».

У листопаді минулого року експертна група Сумського обласного прес-клубу розпочала моніторинг місцевих телеканалів, он-лайн видань і сторінок деяких публічних осіб у мережі Facebook. Проект назвали символічно: «Сім раз перевір – один раз повір!». А за мету поставили оцінити якість медійного контенту, виявити порушення стандартів, маніпулятивних технологій, антиукраїнських меседжів у місцевих медіа та соцмережах.

– Проект спрямовувся на те, щоб інформаційний продукт не лише готували якісно, а ще вміли його сприймати. Хотіли звернутися перш за все не до журналістів, а до споживачів медіаінформації. Адже медіа-експерти прес-клубу з 2012 року беруть участь у моніторингових проектах, досліджують місцеві ЗМІ, а потім передають ці знання журналістам. Та медійники все-одно продовжують порушувати стандарти, публікувати замовні матеріали. Тож дійшли висновку, що журналістів, поки в Україні не існує реального цивілізованого медіа-бізнесу, виховати неможливо. Відтак – потрібно виховувати тих, хто споживає продукт їхньої діяльності, – коротко описала суть проекту член експертної групи, регіональний медіа-експерт Інституту демократії імені Пилипа Орлика, координатор Сумського прес-клубу, співзасновник ГО «МедіаКомпас» Алла Федорина.

Як повідомили на семінарі, задум проекту реалізовувався у два етапи: моніторинг та навчання громадян.

Під час оцінки матеріалів перевірявся інформаційний привід, наявність ознак замовності, фейку, мови ворожнечі, присутність антиукраїнських меседжів. Простежувалось і дотримання журналістських стандартів. Після основного моніторингу на його прикладах проводили навчання з медіаграмотності.

Під експертним прицілом перебували медіа Глухова, Конотопа, Охтирки, Сум і Шостки. Результати дослідження показали, що телеканали «ATV» і «Телеком-сервіс», інтернет-видання «Роксолана», «Газета Ахтырка» та «Голос Конотопа» «слабують» на інформаційний привід. А замовні матеріали – вразливе місце телеканалів «Відікон», «ATV» та «Вежа», сайтів «Ахтырка.com.ua», «Роксолана», «Голос Конотопа», «05447», «Сумські дебати».

Про інформаційний привід як окреме явище на семінарі говорив співзасновник ГО «МедіаКомпас», доктор наук із соціальних комунікацій, доцент кафедри журналістики та філології СумДУ, член Національної спілки журналістів України Володимир Садівничий.

Тішить поширена під час семінару інформація про те, що антиукраїнські меседжі не є слабким місцем у медіа Сумщини. Експерти проекту зафіксували лише один подібний випадок у програмі каналу «Телеком-сервіс» та два-чотири – на сайтах «Сумські дебати» й «Голос Конотопа». Також відзначалося, що фейки – прерогатива телеканалу «Вежа», сайтів  «Сумські дебати», «Голос Конотопа». Мова ж ворожнечі – слабина конотопських телеканалів.

Проблеми з дотриманням стандартів, надто – з балансом думок та повнотою інформації, простежуються на сайтах «Ахтырка.com.ua», «Роксолана», «Голос Конотопа», «Газета Ахтырка», «Глухів без цензури». Неповну інформацію поширювали «Глухів. сom», «Куръер», «Ахтырка.com.ua».

Про намагання, досвід, правила й підходи щодо створення якісного інформаційного продукту, а більше –  про повне викорінення з ефіру «джинси» під час семінару розповідала шеф-редактор новин телеканалу «UA:Суми» Наталія Гордус.

Керівник проекту, заступник голови прес-клубу Світлана Шовкопляс оповідала про результати вивчення соціальних мереж, намагаючись разом із присутніми з’ясувати, що ж це таке в медіа-просторі: різновид «ОБС», спосіб самовираження чи джерело інформації для ЗМІ?

Спостереженнями щодо ризиків, які традиційно несуть для мас-медіа вибори (а вони ж не за високими горами), поділився з учасниками Олексій Захарченко – регіональний представник ГО «Детектор-медіа», голова Сумського прес-клубу.

– Вважаю сьогоднішній семінар корисним як для себе – журналіста-початківця, так і для досвідчених медійників. Адже вчитися потрібно завжди, і цим розширювати світогляд, підвищувати якість роботи. В університеті нам розповідають про журналістські стандарти, їх критерії, тож було цікаво порівняти почуте у навчальних аудиторіях із думками, висловленими медіа-експертами та журналістами-практиками, – поділилася враженнями про семінар студентка Сумського державного університету Альона Болотова.

Проект реалізовано за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні.

Каріна Хачатар’ян,

студентка спеціальності «Журналістика» СумДУ.