Говоримо з регіональним медіаекспертом та головою Сумського прес-клубу Олексієм Захарченком про журналістські громадські організації, їх специфіку й основні завдання.

Довідково. Олексій Захарченко – журналіст, провідний медіаексперт міста Суми та голова ГО «Сумський прес-клуб». З 2013 року – експерт із моніторингу новин регіональних телеканалів «Детектор медіа» (ГО «Телекритика»), а з 2014 і регіональний представник Інституту Масової Інформації в Сумській області. Раніше працював кореспондентом кількох інтернет-порталів, був редактором газет «Молодь.UA», «Твоє право», зокрема Сумської інтернет-газети «Сотня» (100.sumy.ua).

– У Сумській області діють сотні громадських організацій різних спрямувань. Здебільшого люди об’єднуються у ГО для того, щоб разом досягнути спільної мети, або ж знайти однодумців із того чи іншого питання. Серед них є і громадські організації журналістів. Тому для початку розкажіть, що ж це – журналістська громадська організація і назвіть, будь ласка, її основні функції та завдання.

– Громадська організація журналістів – це об’єднання, яке має сприяти їхній професійній діяльності, захищати права і свободи представників мас-медіа. Загалом поняття «професійний журналіст» в Україні є дещо застарілим і потребує уточнення. Зокрема, згідно з чинним національним законодавством, офіційно не вважаються професійними журналістами працівники інформаційних сайтів – при тому, що за останніми дослідженнями для більшої половини українців джерелом новин є саме сайти. Громадське об’єднання журналістів, на мою думку, має об’єднувати усіх, хто займається журналістською діяльністю – як співробітників «офіційних» медіа (ТБ, радіо, газет), так і журналістів-аматорів, блогерів тощо. Оскільки сама форма громадського об’єднання не передбачає чіткої формалізованої структури, то, як правило, розподіл обов’язків серед членів організації формується в процесі діяльності, відповідно до нахилів і вмінь того чи іншого члена організації.

–        Скільки журналістських громадських організацій у Сумській області? Чи мають вони між собою помітну різницю?

–        Окрім Сумського прес-клубу, на Сумщині існують Сумська обласна організація Національної спілки журналістів України, Асоціація регіональних ЗМІ Сумщини, Громадська організація «МедіаКомпас», Гільдія редакторів-ветеранів ЗМІ Сумської області. Кожна з організацій має свій напрям діяльності. Зокрема Гільдія ветеранів об’єднує в основному колишніх працівників ЗМІ, а Асоціація регіональних ЗМІ Сумщини – переважно представників районних газет області. «МедіаКомпас» переважно працює зі студентами спеціальності «Журналістика» факультету ІФСК СумДУ.

–        Ви голова потужної журналістської організації – Сумського прес-клубу. У чому полягає основна складність роботи у прес-клубі? З якими проблемами доводиться зустрічатися під час роботи?

–        Основна складність у роботі організації – відсутність у багатьох журналістів бажання підвищувати свій рівень, розвиватися. Велика частина працівників медіа є апатичними й не демонструють бажання брати участь у навчальних тренінгах, отримувати нові знання. Це суттєво знижує професійний рівень матеріалів у сумських засобах масової інформації. Місія ж Сумського прес-клубу звучить так: «Бути джерелом якісної об’єктивної інформації для регіональних ЗМІ та населення». Тож завжди намагаємося надавати об’єктивну й виважену інформацію. Зокрема, організація іноді практикує специфічні за форматом медіа-заходи, коли інформація журналістам подається не у вигляді прес-конференції, де представлена лише одна зацікавлена сторона, а у вигляді засідань прес-клубу, на яких присутні всі зацікавлені сторони конфлікту чи проблеми. Таким чином забезпечується баланс і рівне представлення інтересів сторін у ЗМІ.

–        Сумський прес-клуб – неприбуткова недержавна громадська організація. За рахунок чого ж існує ця ГО?

–        Прес-клуб регулярно реалізує проекти за фінансової підтримки місцевих та міжнародних донорів. Зокрема, низка заходів отримали підтримку на конкурсі Управління інформаційної діяльності та комунікацій із громадськістю Сумської обласної державної адміністрації. Також ми регулярно й плідно співпрацюємо з Фондом розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Завдяки саме цій співпраці реалізовано навчальні проекти «Молодіжні студії сучасної української журналістики», «Сучасний тележурналіст: майстер-класи для напрацювання навичок репортерства та аналітики», «Школа журналістських розслідувань». Також прес-клуб отримував на конкурсній основі грантову підтримку від організацій «ІнерНьюз», Міжнародний фонд «Відродження» та багатьох інших.

–        Чим відрізняється Сумський прес-клуб від інших журналістських ГО?

–        Основна відмінність – спрямованість не лише на захист прав членів організації, а й на їхнє професійне зростання. Сумський прес-клуб регулярно проводить навчання для журналістів, залучає їх до поїздок на тренінги до інших міст, завдяки існуючій в Україні мережі прес-клубів регулярно організовує для журналістів Сумщини візити та обміни досвідом із журналістами інших областей (Чернівецької, Тернопільської, Харківської, Закарпатської тощо).

Інтерв’ю провела

Богдана Шевченко